İSG Uygulamaları

KABA TEMİZLİK İŞLERİNDE

1. Kaba temizlik işinde çalışacak çalışanlar kişisel koruyucu malzemeler olarak; baret, yağmurluk eldiven ve toz maskesi vb. kullanmalıdır.
2. Temizlik için kullanılan tel fırça, raspa, kürek vb. malzemelerin ergonomik şartlara uygun olanları seçilmelidir. Sapı kırık, çatlak olan malzemeler kullanılmamalıdır.
3. Temizlik yapılan alanda bulunan tesisat boşlukları, asansör boşlukları ve merdiven boşluklarına dikkat edilmelidir.
4. Çıplak, sıyrık, fişsiz, açık uçlu seyyar besleme kabloları kullanılmamalıdır. Çalışılan alanda bu tarz uygunsuzluk tespiti halinde ilk olarak amire önlem alınması için bilgi verilmelidir.
5. Çalışan yerde iş kazası oluşturabilecek bir risk tespit edilmesi halinde derhal sorumlulara bilgi verilmelidir.
6. Temizlik sonrası biriken atıkları çuvallara doldurarak atım yapılacak alanda güvenli şekilde toplanmalıdır. Toplanan çöplerin kaldırılması için ilgili birimlerle iletişime geçilmelidir.
7. Çalışanlar kaldırma kapasitelerinin üzerinde yük kaldırmaya çalışılmamalıdır. Gerekli durumlarda iş arkadaşlarından yardım istemelidir.
8. Temizlik sonrası çıkan atıklar gelişi güzel atılmamalıdır. Atılan malzemeler iş kazalarına neden olabileceği için çalışanlar kendi emniyetleri kadar iş arkadaşlarının emniyetine de dikkat etmelidir.
9. Yakarak imha etmek hava kalitesini bozarak hava kirliliğine sebep olduğundan naylon, lastik evsel atık vb. atıkları yakarak imha edilmemelidir.
10. Bölgedeki rögar kapaklarının ızgaralarını temizlenerek suların akmasını sağlanmalıdır.
11. Temizlik için çalışanların sorumluluğuna verilen malzemeler korunmalı, bakımları yapılmalı ve depolanmalıdır.

İNCE TEMİZLİK İŞLERİNDE

1. İnce temizlik işinde çalışan personeller fosforlu yelek, eldiven, toz maskesi vb. kişisel koruyucu malzemeler kullanmalıdır.
2. Temizlik aletleri olarak kullanılan fırça, faraş, çekpas, elektrikli süpürge gibi malzemelerden ergonomik şartlara uygun olanları kullanılmalıdır.
3. Birimde çalışanlara verilen sorumluluk bölgesindeki gözle görülen yerler süpürge ile tozlar etrafa dağıtılmadan süpürülmelidir.
4. Temizlik sırasında oluşabilecek toz etkenlerine karşın toz maskeleri kişisel koruyucu malzeme olarak kullanılmalıdır.
5. Çalışanlar boylarının yetişmediği yerlerde çalışma yaparken uygun çalışma sehpalarını kullanmalıdır.
6. Temizlik sırasında kaygan zemin oluşması halinde bu bölgeler tabelalarla işaretlenmelidir.
7. Temizlik yapılan alanlarda bulunan elektrik sigorta, priz ve fiş bölgelerine dikkat edilmelidir.
8. Kullanılan temizlik kimyasallarına temas konusunda dikkatli olunmalıdır. Bunlar, talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır.
9. Temizlik bezleri, tüy dökmeyen, pamuklu kumaştan yapılmış, ısıya dayanıklı, sık dokunmuş bezler olmalıdır. Her temizlik sonrasında bu bezler deterjanla yıkanıp, kurulandıktan sonra kullanılmalıdır. Toz bezini kesinlikle silkelenmemelidir.
10. Toz alırken tozunu alınan cisme hasar verilmemelidir, hasar durumunda birim sorumlusuna haber verilmelidir.
11. Dış cephelerde yapılacak cam ve cephe temizlikleri ancak bu işte eğitimli elemanlar tarafından yapılmalıdır.
12. Bu tarz çalışmalar dışarıdan ve özel korunaklı sepetleri olan vinçler yardımıyla yapılmalıdır.
13. Dış cephe temizlikleri sırasında aşağıya malzeme düşürme risklerine karşın o bölgede çalışma engellenmeli ve temizlik işi aşağıdaki bir gözcü denetiminde yapılmalıdır.
14. Çalışanlar temizlik için sorumluluğuna verilen malzemeleri korumalı, bakımlarını yapmalı ve depolamalıdır.

0 (537) 409 03 03

Hemen Bize Ulaşarak Fiyat Teklifi Alın !

WHATSAPP